Andrzejki

"Ach, najwyższy czas już, by

Zacząć wreszcie wróżby!

Stary zwyczaj należy odkurzyć...

Nasze babcie przed laty

Też czekały tej daty

Tając w sercu cichutką nadzieję...

Naszym ciociom i mamom

Serca biły tak samo,

Jak nam biją w ten wieczór andrzejek."

W. Chotomska "Andrzejki"

Lanie wosku, wróżby, tańce, smakołyki - tak można podsumować dzisiejszą imprezkę. Były tradycyjne wróżby, z ustawianiem butów przez całą salę, laniem wosku przez dziurkę od klucza, ale też wróżby z kolorami, liczbami i rzutami kostką. Bawiliśmy się doskonale podjadając słodycze a w przerwach tańcząc do skocznej muzyki. 

Ale zanim rozpoczęliśmy zabawę andrzejkową, mierzyliśmy ilość płynów w różnych butelkach. Rozmawialiśmy też o wodzie, obiegu wody w przyrodzie i różnych stanach w jakich woda występuję. 


Piątek

Ostatni dzień tygodnia był bardzo aktywny. Już niebawem nowy miesiąc - grudzień, na zajęciach wspólnie wykonaliśmy nasz klasowy kalendarz. Każdy robił osobną kartkę z kalendarza. Na zajęciach sportowych ćwiczyliśmy z woreczkami na materacach i podsumowaliśmy udany tydzień. Każdy indywidualne ocenił swoją aktywność, współpracę. Rysowaliśmy to czego się nauczyliśmy i co nam się najbardziej podobało.


Miś Paddington w różnych odsłonach


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w środę przynieśliśmy do szkoły nasze ulubione misie. Oglądaliśmy znane światowe misie, bajki z misiami w roli głównej i słuchaliśmy misiowych piosenek. Nasza klasa wygrała konkurs w ilości przyniesionych pluszaków. Razem w naszej klasie było ich aż 167. Otrzymaliśmy w nagrodę sprzęt, który będzie na wyposażeniu naszej nowej sali gimnastycznej. 

Wiele osób wzięło tez udział w konkursie na wykonanie pracy plastycznej, pt."Miś". Prace można podziwiać na naszym korytarzu. Są naprawdę piękne. każdy, kto brał udział w konkursie otrzymał pierwsze miejsce. Klasa Ia przygotowała dla wszystkich uczniów przedstawienie. Przybliżyli nam historię tego święta. Było fantastycznie.

A na deser czekały na nas pyszne ciasteczka upieczone przez Anię, Rozalkę i mamę Ani:)


Jak zwierzęta przygotowują sie do zimy?

http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49888

http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49548


Rak nieborak


Jeden z listopadowych dni

Rak Makary i działania matematyczne na lekcjach, doświadczenie z ciśnieniem (o nim tutaj), w przerwach aktywność z GoNoodle. Za oknem można było zobaczyć biały puch. Co prawda niewiele, ale spacer był obowiązkowy. Aura mocno mieszana, tutaj jesień a tam zima:)


Trzy świnki


"21 listopada 2015 roku, na całym świecie, już po raz  43 obchodzony będzie  World hello day. Uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju, we Wrocławiu obchodzony jest od 10 lat  pod nazwą Dnia Życzliwości i propaguje pozytywne postawy w relacjach międzyludzkich takich jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i  działania na rzecz innych.Hello, uśmiechnij się! Wzmocnij jasną stronę świata! Dołącz do wielomilionowego grona entuzjastów, którzy dbają o lepsze jutro! To główna idea działań podejmowanych w ramach obchodów tego dnia. W tym roku skupiamy się na życzliwości ogółem, nasze hasło brzmi „Znajdź się wśród życzliwych!”. Namawiamy do wzajemnego szacunku, uśmiechu i dobrej zabawy, która wsparta będzie wszechobecną życzliwością. Ważne są drobne gesty, jak podanie ręki potrzebującemu, ustąpienie miejsca w autobusie, bezinteresowny uśmiech do ludzi na ulicy, zaparzenie komuś kawy, pomoc w nauce. Codzienne gesty, które tworzą wokół nas wyjątkową atmosferę szacunku i życzliwości." 

źródło:http://www.wroclaw.pl/dzien-zyczliwosci/o-dniu-zyczliwosci/



Dzisiaj i my staraliśmy się być najżyczliwszą klasą w szkole. Na początku nie bardzo wiedzieliśmy, kim jest życzliwy człowiek. Pomogły nam w tym poniższe filmiki.

Oto życzliwe filmiki.

Po ich oglądnięciu już nie mieliśmy problemów z wymienianiem cech życzliwego człowieka.  Stworzyliśmy też swoje życzliwe stworki. Na zakończenie zajęć, każdy otrzymał "certyfikat" życzliwości.

GoNoodle

Podczas zajęć śródlekcyjnych (czyli przerwy) i nie tylko uwielbiamy ćwiczyć z GoNoodle. To taki wf między lekcjami. Za minuty aktywności z GoNoodle, nasz wybrany stworek otrzymuje punkty. Dzięki nim może przechodzić kolejne transformacje. I dzisiaj nasz stworek urósł tak, że już więcej nie może. Osiągnęliśmy 5 level i otrzymaliśmy certyfikat oraz w nagrodę kolorowankę. Teraz powiększamy kolejnego ludzika.


Dzień zakończyliśmy aktywnie na sali gimnastycznej:)


19.11.

Czytanie rozpoczęliśmy dzisiejszy dzień. Bardzo się cieszę, że było tylu chętnych do fotela. Ćwiczyliśmy zapisywanie literki D, d. Ma ona wiele podobnych elementów do już poznanych przez nas literek, dlatego nie mieliśmy problemów z jej zapisaniem. Na przerwach tańczyliśmy z Gonoodle i graliśmy w grę z naszego elementarza. A na ostatnich zajęciach mieliśmy gościa. Odwiedziła nas pani Alicja, która uczy u nas w szkole religii starsze klasy. Pani Ala opowiadała nam o Afryce, a dokładnie o Zambii i małej wiosce, w której przebywała. Jako wolontariuszka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i uczyła dzieci  w szkole. To były bardzo interesujące zajęcia. Pani Ala pokazała nam mnóstwo zdjęć i bardzo ciekawie opowiadała. 


D jak domy

Razem z literką D poznajemy domy. Domy zwierzątek, domy ludzi z różnych stron świata. Rozmawiamy też o ty, czy dom to tylko budynek? 


Improwizowane teatrzyki


Matematyczny wf

Wf połączony z matematyką.  Ćwiczyliśmy zwinność i szybkość ale także wytrwałość. Zadanie polegało na jakim najszybszym dobiegnięciu do karty, rzucenie dwoma kostkami a następnie zaznaczenie na karcie wyrzuconych oczek. Jeżeli wyrzucone oczka były już zakreślone, nie rzucamy drugi raz tylko następuje zmiana zawodnika. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie cyfry zostały zakreślone. Niestety na takie rzeczy jak rzut kostką i liczbę wyrzuconych oczek nie mamy wpływu dlatego ćwiczyliśmy swoją cierpliwość. 

Urodzinki Lilki

W piątek świętowaliśmy 6 urodzinki Lilki.


Zabawa w teatr


Na straganie

Wiersz Jana Brzechwy "Na straganie" większość z nas zdała z przedszkola. Razem go recytowaliśmy a później były krótkie improwizacje z warzywami na patyczkach. Grupowaliśmy warzywa według określonych cech, szacowaliśmy, które warzywo jest cięższe i ważyliśmy na wadze zrobionej z wieszaka. Razem z Krabem Mariuszem poznaliśmy różne rodzaje wag. 

wersja łatwa

wersja trudna

Na straganie on PhotoPeach

Dzień Niepodległości

10 listopada obchodziliśmy w szkole rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczestniczyliśmy w apelu przygotowanym przez starszych kolegów, a na zajęciach utrwaliliśmy polskie symbole narodowe, poznaliśmy Mieszkańców spod jedenastki, układaliśmy tematyczne puzzle. Wiemy też, kto to patriota i jak w dzisiejszych czasach możemy pokazać, że jesteśmy patriotami.


"Baśnie Polskie"

W poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, do Teatru Wrocławskiego "In Art" na spektakl "Baśnie Polskie". Obejrzeliśmy trzy przedstawienia: "Złota kaczka", "Szewczyk Dratewka" i "Żywa woda". Barwne kostiumy, piękne lalki ale też mocno ucharakteryzowane postacie zrobiły na nas duże wrażenie. Po spektaklu był czas na pyszne śniadanko w parku.


Śniadanie daje moc

W piątek podsumowaliśmy akcję "Śniadanie daje moc" przygotowując pyszne i zdrowe śniadanie. W tym dniu towarzyszyli nam rodzice.  Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania, które poznawaliśmy na lekcjach. W tym dniu pracowaliśmy też tabletami, wykonaliśmy plakaty ze zdjęciami pysznego śniadanka (o tym tutaj).Dla równowagi dzień zakończyliśmy na placu zabaw.


Trening czytania ze słuchawkami na uszach

"Głośne czytanie w słuchawkach, pozwalające wszystkim uczniom jednocześnie wykonywać ćwiczenia w komfortowych warunkach. (Praca w słuchawkach polega na tym, że uczniowie osłaniają uszy wnętrzem dłoni ułożonej w postaci łódki i na znak nauczycielki czytają głośno jednocześnie ten sam tekst i na znak nauczycielki kończą czytanie.

Podczas czytania:

• nie słyszą się wzajemnie, a więc nie mają wzorców nieprawidłowego czytania,

• słyszą tylko siebie i niewielki szum, do którego szybko się przyzwyczajają, a więc nie mają świadomości, że są gorsi lub lepsi od kolegów,

• nauczyciel słyszy wszystkich uczniów (oni mają tego świadomość), ale może skupić swoją uwagę na wybranej osobie,

• w krótkim czasie może wykonać ćwiczenie cała klasa (nikt się nie nudzi)."

M. Małyska, "Jak skutecznie uczyć", Polski w praktyce, 2009


Tata z gitarą - czyli prawdziwa lekcja muzyki

Tata Ani hobbystycznie gra na gitarze elektrycznej i dzisiaj odwiedził naszą klasę aby zapoznać nas z tym instrumentem. Poznaliśmy budowę gitary oraz dowiedzieliśmy się skąd ten instrument do nas przywędrował. Poznaliśmy różne dźwięki, rozpoznawaliśmy melodie wesołe i smutne. Było też bardzo koncertowo i głośno co przyciągnęło widzów. Nagle w drzwiach pojawiła się Pani Dyrektor, Pani Gosia i Pani Sabinka. Bo muzyka zbliża ludzi:)

Zajęcia zakończyły się na słodko, mama Ani  przygotowała dla nas muzyczne ciasteczka.

 

Bardzo, bardzo dziękujemy za dzisiejszą lekcję!


Fotel

Kolejka do fotela do czytania dzisiaj była długa. Czytaliśmy przez całą lekcję. Jedni dłuższy tekst o kocie inni tylko jeden wyraz. Bardzo się cieszę, że prawie każdy chce spróbować swoich sił w czytaniu.


Fotel do czytania

Nasza sala wypiękniała! Mamy nowe mebelki, nasza Pani ma nowe biurko i mamy jeszcze jedną nową rzecz. Jest do fotel do czytania. Kolejka chętnych była tak długa, że nie wszyscy zdążyli. Ale jutro zaczynamy dzień od czytanki w elementarzu i każdy będzie miał szansę:)

 


Urodziny Karolka

Ciche święto - Dzień Zaduszny

Listopad rozpoczyna się wspomnieniem Wszystkich Świętych. Jest to chwila refleksji, odwiedzamy groby naszych bliskich.. My dzisiaj również wybraliśmy się na miejscowy cmentarz. Na szczęście pogoda dopisała i mimo porannego mrozu wróciliśmy rozgrzani południowym słoneczkiem. W drodze powrotnej trafiliśmy na plac zabaw.